Αρχική Πρωτοσέλιδα world News Google News BBC Reuters CNN Mega Antenna SKAI Alpha Star EΡΤ

Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2010

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ….ένα και να καίει

Εάν ο νέος Ισπανός τεχνικός της ΑΕΚ, Μανόλο Χιμένεθ, πρόλαβε να μετατρέψει την ΑΕΚ στο «κίτρινο υποβρύχιο» της Ελλάδας θα φανεί στο άμεσο μέλλον, όμως, το σίγουρο είναι ότι με τη νίκη 1-0 επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, κέρδισε πόντους. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την - αποδεκατισμένη - «Ένωση» ήταν ο Ραφίκ Τζιμπούρ, που πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο τέταρτο λεπτό. Η ΑΕΚ έβαλε το γκολ νωρίς, αλλά ήταν πολύ καλύτερη από τον Παναθηναϊκό. Το ντέρμπι του ΟΑΚΑ βάφτηκε στα "κιτρινόμαυρα" χάρη στο ωραίο πλασέ του Ράφικ Τζεμπούρ μόλις στο τέταρτο λεπτό κι αφού είχε προηγηθεί ολέθριο λάθος του Σαριέγκι. Πρώτη ήττα για τον Παναθηναϊκό, που είχε απουσίες αλλά ήταν και ακίνδυνος για ενενήντα σχεδόν λεπτά! Αποδεκατίστηκε και η ΑΕΚ, που είχε, όμως προσανατολισμούς και έπαιζε...ποδόσφαιρο.